Alkalmazkodó Stílus

Az alkalmazkodó stílus a domináns stílus tükörképe. Amíg a domináns a saját érdekére helyezi a hangsúlyt, addig az alkalmazkodó lemond a saját érdekéről a kapcsolat megóvása érdekében.

Az alkalmazkodó stílus előnyei

Nélküle nem lehetséges az együttműködés, az emberi együttélés.

Sokszor a sikert az dönti el, hogy az emberek kitartanak és támogatnak egy döntést vagy stratégiát, ami önmagában talán nem volt igazán nyerő. És fordítva is igaz: a legtökéletesebb terv sem jó semmire, ha a résztvevők nem képesek egymáshoz alkalmazkodva együttműködni.

Az alkalmazkodó stílus hátránya

Ha automatikusan alkalmazkodsz, azzal nem veszel részt a legjobb döntés megtalálásában, együttműködsz egy negatív szituáció fentartásában.

A hosszú távú lemondás a saját szükségleteidről és érdekedről pedig tönkreteszi majd pontosan azt a kapcsolatot, amit fent szeretnél tartani.

Tipikus példa erre az az ember, aki egymaga elvégzi az összes háztartásban adódó munkát vagy az az alkalmazott, aki főnöke minden utasítását szó nélkül teljesíti. Ezek olyan frusztrációkat okoznak, amik időről időre a kelleténél hevesebb összetűzésekhez vezethetnek.

Mikor jó az alkalmazkodó stílus?

Akkor hasznos ez a stílus, amikor a másik fél érdekei erősebbek, amikor a másiknak van igaza, vagy amikor az adott pillanatban a kapcsolat sérülése nagyobb kárt okozna, mint a helyes viselkedés kikényszerítése.

Ha a mérleg a kapcsolat irányában billen el, akkor érdemes az alkalmazkodó stílust választani.