Problémamegoldás az, amikor nem állsz meg a kérések és megoldások szintjén. Mélyebbre mész, az igények és szükségletek szintjére és azok vizsgálatával próbálsz meg olyan megoldást találni, ami mindkettőtök számára megfelelő és teljes mértékben kielégítő.
A Problémamegoldó Stílus olyan, mint egy komoly tárgyalás. A célok kitűzése pontos, a helyzet felmérése alapos és mindig megelőzi a megoldási javaslat megtételét.
1) Légy nyitott bármilyen helyes megoldásra!
A problémamegoldás lényege, hogy nem az elképzeléseidhez ragaszkodsz, hanem a szükségleteid, igényeid kielégítéséhez.
Maga a megoldás másodlagos, csak eszköz és út. Ezért a szükségletek és igények feltárása után fogadd el azokat a megoldásokat, amelyek a te igényednek és szükségleteidnek megfelelnek. Ez több lehetőséget is magában hordoz:
- kiderül, hogy a másik fél javaslata tüzetesebb vizsgálat során a te szükségleteidnek is megfelel. Ezért elfogadod a másik fél javaslatát anélkül, hogy ez alkalmazkodást jelentene számodra. (Azért nem azonos az alkalmazkodással, mert nem adod fel a saját érdekeidet.)
- kiderül, hogy a te javaslatod a másik igényeit is kielégíti. Ezért a te javaslatodat fogadjátok el, miközben ez nem jelent részedről domináns magatartást. (Azért nem azonos a domináns magatartással, mert figyelembe vetted a másik fél érdekeit is.)
- kiderül, hogy a te javaslatod valójában nem szolgálja a te szükségleteidet. Ezért elveted és újat keresel.
- kiderül, hogy van olyan megoldás, ami egyikőtök javaslatával sem azonos, de mindkettőtök érdekét kielégíti.
Ez a fajta nyitottság gyakorolható minden döntési helyzetben. Reflektálj valódi igényeidre és szükségleteidre, hogy konfliktushelyzetek esetén fel tudd ismerni őket!
2) Hagyj időt a megoldás keresésére!
Ahhoz, hogy megszülessen a tökéletes megoldás, időre lehet szükség. Ne add fel félúton, fuss neki még egyszer. Ha kell, iktass be szünetet, hogy idő legyen új megoldások megtalálására!
3) Tárd fel a szükségleteket és igényeket!
Kérdezz, menj a mélyére, vizsgáld meg és fogalmazd meg pontosan! Keresd a közös nevezőt, az azonos érdekeket! Csak akkor tudod eldönteni, hogy egy megoldás jó-e, ha világosak az igények és szükségletek.
4) Ragaszkodj a tökéletes megoldáshoz!
Ha egyszer világosak a célok, az igények és szükségletek, ne fogadj el olyan megoldást, ami ezek valamelyikét sérti. Inkább tarts szünetet, fuss neki még egyszer, hagyj neki időt.
5) Fogalmazz meg időkorlátot a megoldás megtalálására!
Előfordulhat, hogy nem sikerül megtalálni a tökéletes megoldást. Ezért van szükség az értelmes időkorlátra – ha ez lejárt és nincs megoldás, még mindig képes leszel megkötni a létező legjobb kompromisszumot.
6) A Problémamegoldó Stílus tipikus kifejezései az alábbiak
- Nézzük meg együtt …
- Az talán kölcsönösen elfogadható …
- Abban nem értünk egyet, hogy …
- Mi a te álláspontod?
- Miben térünk el?
- Mi az alapvető probléma?
- Hogyan tudnánk megoldani?